Add organization Report…
Menu
30 november 2014

Мистецтво бджільництва

Про цілющі властивості меду люди знають здавна: спочатку розпробували його приємний солодкий смак, а згодом зрозуміли, що він має ще й чудодійну силу. Унікальний склад меду дозволяє використовувати його як загальнозміцнюючий і тонізуючий засіб. У Древній Греції мед вважали найціннішим даром природи. Греки вірили, що їхні боги безсмертні завдяки їжі богів — амброзії, до складу якої входив мед, тому в жертву приносили фрукти, намазані медом. Навіть славнозвісний Гомер у "Іліаді" та "Одіссеї" оспівував властивості меду. А батько математики Піфагор говорив, що дожив до 90 років, бо постійно вживав мед.

Бджільництво

Сьогодні цей ароматний нектар теж не втратив своєї значущості. Багато бджолярів спеціально розводять бджіл і доглядають за ними, аби отримати смачний мед. Дехто перетворив своє захоплення на прибутковий бізнес, обладнавши величезні пасіки, адже попит на мед з роками не зменшується. Зараз цей вид сільського господарства активно розвивається. Щорічно експортується велика кількість меду та інших продуктів бджільництва, а кількість бджолярів в Україні становить близько 400 000, їхні бджолині сім’ї виробляють приблизно 75 000 тонн меду на рік. Взагалі на планеті налічується понад 50 мільйонів бджолиних сімей, з яких 80% припадає на східну півкулю. Бджолярі в середньому за сезон від однієї родини одержують від 5 до 25 кг товарного меду.

Якщо вести бджолине господарство правильно, то прибуток буде досить непоганим. Проте для цього бджоляру знадобиться якісне обладнання. У крамниці бджолярського реманенту "Гарбузовий Вулик" представлено великий вибір товарів для ведення пасіки.

Корпус б/к, 10-ть рам.

Комплект стельових дошок на вулик.

Лекало.

Види вуликів

Щоб отримувати багато хорошого меду, за бджолами потрібно доглядати. Як і будь-яка інша сім’я, бджолина теж потребує затишного дому, де відчуваєш себе захищеним і спокійним. Тому обирати вулик треба досить ретельно. Сьогодні на ринку представлено багато різних типів вуликів, кожен має свої особливості і переваги. Проте основні завдання хорошого вулика — полегшити бджолам роботу по збору меду та забезпечити для бджоляра зручне вилучення меду з вулика. Що стосується розташування вуликів, то їх краще розміщувати в тіні, щоб уникати прямих сонячних променів, дощу і вітру. Температура повітря у вулику не має опускатися нижче 14 градусів тепла.

Вулик з фіксованими сотами вважається найпростішим, його стільники міцно прироблені до стінок. Вулик схожий на бочку — переважно круглий в поперечному перерізі і витягнутий у довжину. Виготовляють його з дерева, глини тощо. Довжина вулика має бути близько 1,5 метра з декількома отворами посередині для бджіл.

Вулик зі знімними сотами дещо складніший у виготовленні, має вигляд витягнутої коробки з трапецієподібними бічними стінками. Верхня частина закривається знімною кришкою. Усередині коробки ряд планок, що легко переміщуються. Серед переваг такого вулика те, що з нього зручно діставати соти, не порушуючи спокою бджіл. Забравши мед, планки легко повернути на місце для нового заповнення. Важливо акуратно ставити планки, щоб відстань між ними була такою ж, як і в природних умовах, тобто вона має дорівнювати товщині стільника. Це також залежить від породи бджоли.

Рамка секційна для сотового меду.

Пилкозбирач.

Альпійський — багатокорпусний вулик без розділових ґрат, отворів для вентиляції, обладнаний лише одним вічком. Досить компактний, добре захищений, продумана конструкція сприяє хорошій продуктивності бджіл. У такому вулику бджоли приносять більше меду і потомства, рамки постійно максимально заповнені медом.

Багатокорпусний вулик, створений американськими бджолярами, найбільше користується популярністю в країнах Європи, в США і Канаді. У порівнянні з іншими видами він набагато легший і менший за обсягом. Комплексне оперування рамками значно полегшує процес збору меду. Проте цей вулик підійде тільки сильним бджолиним родинам з молодими матками.

Вулик-лежак відомий ще з давніх часів, зовні нагадує скриню з відкидною кришкою. Бджолине гніздо в ньому розташоване не горизонтально, а вертикально. Така особливість дозволяє в найкоротші терміни провести весняну очистку бджолиного гнізда. У ньому вирощують переважно сильні бджолині сім’ї. Є моделі на 16 і 20 рамок.

Багатокорпусний вулик.

Вулик-лежак.

Вулик Дадан (дадановський) сьогодні дуже популярний, виготовляється з дерева ялинових порід. Вміщує 12 рамок, основний корпус комплектований двома магазинами або додатковим другим корпусом. Паралельно до сот розміщені діафрагми, що створює вільний простір між гніздом і вуликом.

Традиційний японський вулик вирізняється відсутністю рами, його порожнину заповнюють снози — хрести всередині корпусу, які підтримують стільники.

Вулик Варре теж не має рам. Експериментуючи з різними системами вуликів, винахідник Еміль Варре все-таки залишився вірним цьому типу. Конструкція вулика базується на поведінці бджоли в природному середовищі. Порожнину заповнюють не хрести, а лінійки. Вулик Варре недорогий і зручний для бджолярів.

Касетний вулик створили для боротьби з епідеміями. Його стінки набагато тонші, що дозволяє бджолам самим регулювати мікроклімат в середині. Вулик не фарбують, а лише просочують з усіх боків гарячим воском.

Рамка вулика Дадана.