Add organization Report…
Menu
17 august 2016

Свято на Поштовій. Історія однієї затишної вулички

Маленькі міста ховають у своїх стінах великі історії. Рівненські вулички пережили багато подій, мирних і воєнних, були свідками злетів і падінь видатних людей, стали прихистком для прогресивних митців.

Одна з найстаріших й, справді, легендарних у Рівному — вулиця Поштова, кожен провулок якої має свою історію. Колись тут мешкали український журналіст та письменник Лаврентій Кравцов, поет Іван Куліш, міжнародний журналіст Анатолій Друзенко.

А ще в різний час на Поштовій проживали шановані лікарі. У 1901 році до Рівного переїхав хірург-гінеколог Меєр Янкелевич Сегал. На цій вулиці він побудував великий будинок, де поєднав лікарню і власне житло. У 30-і роки на знаменитій вулиці жив ще один лікар — добре відомий у Рівному Олександр Віноградов. Він збудував два кам’яних будинки, що збереглися до нашого часу. Правда, один із них після реконструкції втратив свій первинний вигляд. Зараз в одному із будинків мешкає його внук.

Лікар Олександр Якович Віноградов

Вчитель і поет Іван Хомич Куліш

Майже всі будівлі на вулиці Поштовій зведені ще на початку ХХ століття. Точну дату створення вулиці ніхто не знає, однак історики запевняють, що на початку минулого століття на карті міста вже був позначений провулок Поштовий. Така назва, вочевидь, пов’язана з розташуванням на розі провулку міської пошти. Ця будівля дожила і до нашого часу, нам вона відома як "Галерея Прем’єр".

Стара пошта і готель "Версаль", поч. 20 ст. (нині "Галерея Прем’єр")

ТЦ "Галерея Прем’єр", 2016 рік

Наприкінці 20-х років років вулицю перейменували на Новий Світ. Краєзнавці роблять припущення, що назву змінили через кінотеатр, що знаходився тут же. Однак, багато рівнян продовжували називати вулицю Поштовою, або на польський лад Поштівкою.

Під час німецької окупації 1941 року, вулицю знову перейменували на Сальського, а у 1943 році на — Поліцайштрассе (Поліційна). Після визволення і до початку 90-х, це була вулиця ім. О. Дундича. І лише після отримання незалежності вона повернула свою первинну назву — Поштова.

Заїзд на вул. Поштову, 1954 рік

Заїзд на вул. Поштову, 2016 рік

Як би не змінювалася її назва, вулиця завжди притягувала до себе мистецьку еліту міста та була центром культурних розваг рівнян. У 1919 році на Поштовій працювало кабаре і танцювальний зал "Новий Світ" (власність Яна Свєнтковського), тоді ж, неподалік в саду, кілька днів на тиждень глядачі відвідували концерти оркестру. Родина Зафранів збудувала тут театр і кінотеатр "Ас". Пізніше кінотеатр змінив власника й відповідно змінилася назва на "Новий Світ". У ті часи, вона була надзвичайно популярною, Новим Світом називали вулиці у Львові та Варшаві. Глядацький зал кінотеатру тепер став вміщувати 330 відвідувачів, які приходили не лише на щоденні кіносеанси, а й на концерти оперних співаків, вистави київського театру "Водевіль".

Актори Рівненського драмтеатру перед будівлею колишнього "Нового Світу" (теперішній центр "Інваспорт"), 1954 рік

Центр "Інваспорт", 2016 рік

Пам’ятник Богдану Хмельницькому на вул. Поштовій, 1955 рік

Магазин "Обнова" на місця пам’ятника Богдану Хмельницькому, 2016 рік

За німецької окупації, кінотеатр називався "Скаля". Зараз це приміщення відоме як "Інваспорт". У повоєнні роки після того, як приміщення драмтеатру згоріло, тут ставили вистави актори. Також у цих легендарних стінах виступали популярні в СРСР гумористи Штепсель і Тарапунька.

У 70-х роках на Поштовій знаходився Будинок культури будівельника ("стройка") — напопулярніше місце відпочинку серед молоді. Тут виступали міські ансамблі, а згодом влаштовувалися дискотеки. На початку 60-х років у приміщенні на вул. Поштовій облаштували найвідоміше рівненське кафе "Ровенчанка".

Ресторан "Ровенчанка" на вул. Поштовій, поч. 60-х років

Вул. Поштова, 2016 рік

Сім’я на вул. Поштовій

Вул. Поштова, 2016 рік

І зараз на вулиці Поштовій проживають надзвичайно творчі й активні рівняни. Деякі сім’ї живуть тут поколіннями. Вже третій рік поспіль, поштівці в честь своєї затишної цікавої вулички влаштовують справжнє тематичне свято у стилі "ретро 20–30 рр.", куди запрошують усіх рівнян. Панянки прогулються у красивих сукнях і капелюшках, чоловіки, аби вписатися в атмосферу, обирають елегантні брюки, жилетки, сорочки. Під час дійства, прямо на вулиці, жителі Поштової демонструють раритетні інструменти та речі побуту: посуд, скатертини, грамофони, картини, меблі, друкарські машинки та інші предмети інтер’єру, з якими можна зробити фото на пам’ять або навіть придбати для своєї колекції. Особливо приваблює дам виставка-продаж ретро-капелюшків.

Свято вул. Поштової, 2015 рік

Свято вул. Поштової, 2015 рік

Свято вул. Поштової, 2016 рік

Щороку на святі проводять "фотосушку", де кожен рівненський фотограф може представити свої роботи. Роздруковані фото чіпляють на шнурівку за допомогою звичайних прищепок. Тематика фото — Рівне та вулиця Поштова.

"Фотосушка", 2015 рік

"Фотосушка", 2016 рік

Рівненські художники теж долучаються до дійства. Цьогоріч вони представили виставку своїх робіт "Вернісаж на Поштовій".

"Вернісаж на Поштовій", 2015 рік

"Вернісаж на Поштовій", 2016 рік

Для любителів музики влаштували спеціальну сцену, де вуличні музиканти награвали ретро-мотиви. А танцівниці на візочках демонстрували свій талант у залі "Інваспорту".

Свято вул. Поштової, 2016 рік

Свято вул. Поштової, 2016 рік

Жителі вулиці Поштової з радістю відкривають двері своїх домівок для усіх гостей, пригощають кавою, чаєм та власноруч зробленими смаколиками. Просто неба стоять плетені крісла, маленькі столики, прикриті мереживною скатертиною. Все для того, аби гості почували себе затишно, як удома. Кожного року програма свята розширюється, й до організації долучається все більше митців і жителів Рівного.

Свято вул. Поштової, 2016 рік

Свято вул. Поштової, 2016 рік

Свято вул. Поштової, 2016 рік

Свято вул. Поштової, 2016 рік

Свято вул. Поштової, 2016 рік