Add organization Report…
Menu
12 august 2015

Польща. Краків — місто справжніх шляхтичів

Старовинні замки, костели, шумні площі, звивисті вулички, розкішні карети, численні ресторанчики й кав’ярні. Небо пронизують гостроверхі шпилі соборів, у повітрі витають дзвони храмів, а вулички ніби створені для пишних королівських процесій. Краків — попередня столиця Польщі, релігійний і культурний центр країни, батьківщина Папи Римського Іоана Павла ІІ. Старовинний і водночас сучасний, тихий і шумний, зелений, затишний і домашній. Тут серед незнайомих людей і величних будівель відчуваєш себе як удома. На душі спокійно і трепетно від невимовної краси.

Транспорт

Від залізничного вокзалу до центру всього 15 хвилин пішки, а от якщо ви прилетіли літаком, то краще замовити таксі або поїхати місцевим транспортом. У Кракові ви можете скористатися новим видом таксі, нашумівшим і скандальним — таксі Uber, через яке страйкували таксисти в Лондоні і Парижі. Чим воно особливе? Цей вид пасажирських перевезень значно дешевший, адже не передбачає роботи операторів, всі замовлення й оплата здійснюються онлайн, а водієм може бути будь-яка людина, яка має авто і знаходиться неподалік замовника. Водії Uber зазвичай інтелігентні, ввічливі і привітні, автомобілі чисті і з кондиціонерами. Роботу кожного водія пасажири можуть оцінити. Високий рейтинг дозволяє отримувати замовлення у пріоритетному порядку. Тому скориставшись Uber-taxi, ви з більшою ймовірністю зустрінетеся із приємною особою, що радо поділиться інформацією, куди краще піти, де зупинитися, і що варто побачити. Так, наприклад, ще їдучи до готелю в таксі дізнаєтеся, де проводять час місцеві жителі, що у недільний ранок можна відвідати ринок Старий Клепаж, спробувати страви місцевих рестораторів і відчути краківські "клімати", а ще піти до Казімєжу — осередка єврейської культури у Кракові.

У Варшаві увесь міський транспорт червоно-жовтий, а от у Кракові автобуси й трамваї синьо-білі. Однак, деякі трамваї вирізняються оригінальністю — обтічної форми, яскравого рожево, синього кольору або повністю чорні, стилізовані під фортепіано з білими клавішами.

Починається рух транспорту близько п’ятої години ранку, а закінчується після одинадцятої вечора, тому вибираючи готель в центрі поцікавтеся, чи не виходить він на вулицю, де їздять трамваї. На кожній зупинці висить розклад руху міського транспорту на будні і вихідні, якого завжди дотримуються водії. Інтервали руху транспорту в будній день зазвичай не перевищують 15 хвилин. Вночі, з 23:00 до 05:00 ранку, у Кракові теж їздять автобуси з інтервалом одна година, їхні номери починаються з цифри "6". Проїзд у нічних автобусах коштує в два рази дорожче.

Краків і Львів рідні душі

Краків дуже нагадує Львів, багато краків’ян полюбляють гостювати у Львові, а львів’яни часто подорожують до Кракова. Такий собі ланцюг туристично-культурного обміну. І не дивно, адже старовинний європейський Львів, як і Краків, має чим похизуватися — від таємничих затишних вуличок до розкішних архітектурних споруд.

Театр імені Юліуша Словацького

Часто Краків і Львів називають столицями Галіції, адже окрім візуальних подібностей ці міста поєднує ще й історія. Галіція або Галичина — історична область у Східній Європі. У різні періоди повністю або частково входила до складу Київської Русі, Польщі, Австро-Угорщини, СРСР. Її головними містами вважаються Львів і Краків, які постали у різний час, але відіграли важливу роль у розвитку цієї місцевості. За роки існування Галіції Краків і Львів неодноразово перебували у складі однієї держави, будучи центрами її культурного життя і торгових зв’язків. Близько 1272 року Львів став столицею Галицько-Волинського князівства і вважається столицею Галичини й сьогодні. А під час поділу Польщі з 1795 року Краків був столицею Західної Галичини, яка перебувала під владою Австро-Угорської імперії. Тому й до сьогодні існує тісний зв’язок між Краковом і Львовом, що проявляється у співпраці культурних діячів і митців, навчальних закладів, викладачів і науковців, студенських обмінах. 

З погляду промування міст, Краків і Львів навіть мають однакові бізнес-моделі, так само зацікавлені в туристах, для яких змінюється інфаструктура міста. З’являються численні готелі і хостели, колоритні ресторанчики і кав’ярні, сувенірні крамнички, мобільні екскурсії на спеціальних міні-автобусах, велосипедах і сучасних технічних винаходах, таких як Segway (Segway — людина на колесах, двохколесний пристрій із високою маневреністю для персонального пересування, з електроприводом). Організовуються численні фестивалі і свята. У обох містах завжди велелюдно і чути безліч різних мов, а продавці сувенірів, працівники ресторанів, готелів і хостелів теж розмовляють на багатьох іноземних мовах. Тому і Львів, і Краків у вихідні і свята нагадують шумний кольоровий вулик, а приїхавши до одного з міст автоматично пригадуєш інше.

Кухня і ресторани

У Кракові безліч автентичних ресторанчиків, де готують як традиційні страви, так і страви народів світу. Варто зазирнути в один із найстаріших закладів міста — Wentzl, який розпочав свою історію у 1792 році (шукайте його близько Ринкової площі). Не менш популярне Singer Café, з його чарівним інтер’єром, наповненим антикварними штучками і чудовим ароматом капучіно. Вечорами це місце перетворюється на модний клуб, де можна послухати якісну музику.

Ресторан Wentzl

Своєрідні ресторани можна знайти у районі Kazimierz. Тут, крім польської кухні, пропонують єврейську кошерну їжу, покуштувати яку хоч раз у житті безперечно варто. Кращим вважається Dawno Temu na Kazimierzu. Можна заглянути в кафе Nostalgia — традиційна польська таверна, де готують національні страви. Знамените краківське кафе —  "Яма Михалика" (Jama Michalika), вул. Флоріанська, 45. Десерти та морозиво особливо смакують у кафе "Panorama" на даху готелю "Форум", ресторані "Pecheron" із чудовим виглядом на Вавель.

Ресторан Dawno Temu na Kazimierzu

Ресторан Dawno Temu na Kazimierzu 

Молочні бари — фішка Кракова. Так називаються, тому що за часів комунізму тут готували переважно молочні страви. Сьогодні — це щось типу їдальні із невибагливим інтер’єром, де можна бюджетно і смачно поїсти. Готують у молочних барах виключно страви домашньої польської кухні.

Ринкова площа

Ринкова  площа — одна з найбільших середньовічних площ Європи, оточена кам’яними будинками і палацами, кругом величні собори, сувенірні лавки, кіоски-барбекю, туристи і багато голубів. Тут постійно проходять ярмарки, де можна ознайомитися з колоритом і традиційною кухнею. Обов’язково скуштуйте місцевий делікатес асципек — копчений овечий сир, смажений на грилі, страва запатентована, тому нею можна поласувати лише тут.

Ринковий ансамбль зберіг планування тих часів, коли Краків мав торгові зв’язки з усією Європою, його вуличками їздили посли і монархи, багдадські купці і сарацини. У центрі площі — колишні Суконні ряди (Сукеніци або Торгові ряди) з чудовими стрілчастими арками в неоготичному стилі. Ще у Середньовіччі в цих приміщеннях торгували сукном, звідси й назва, а сьогодні на першому поверсі Сукеніц розташований ярмарок з бурштиновими і срібними виробами та місцевими сувенірами. На другому поверсі — Національний музей Кракова з колекцією картин, скульптур і монет XIV-XX століть. Відразу за Торговими рядами видніється Вежа міської ратуші. 

Біля Ринку, на прилеглій Маріацькій площі, височіє Маріацький костел, відомий на всю країну виконаним з липового дерева вівтарем Віта Ствоша, який вважається найціннішим готичним вівтарем у Європі. Розкішний готичний фасад храму складається з двох веж різної висоти. Всередині собор не менш красивий. Стеля дуже висока і нагадує нічне небо, всипане золотими зірками, скрізь величні скульптури, елементи яких майстерно вирізьблені з дерева і вкриті золотом. Для того, щоб тут постійно могли проходити екскурсії, храм розділено на дві частини, одна для туристів, друга для прихожан. Щогодини з вежі Маріацького костелу можна почути трубача. За легендою, в XIII столітті трубач, помітивши наступ монгольського полчища, намагався попередити місцевих жителів, але його горло пронизала ворожа стріла.

Маріацький костел

Маріацький костел

Маріацький костел

Обійшовши неспішно Ринкову площу, минаючи будинки і старовинні костели, можна вийти до вулиці Гродської, а звідти піднятися на пагорб Вавель до Королівського замку. Вавельський замок височить над містом, такий витончений і монументальний водночас. За кілька століть існування він пережив багатьох господарів: тут жили польські королі, австрійські військові, бували литовці, ховалися німці під час Другої світової війни. 

Вавель — це цілий архітектурний ансамбль. Королівські покої знаходяться поруч із каплицями, найвідоміша — каплиця Зигмунда, вона не дуже схожа на храм, а більше на світський будинок епохи Ренесансу. У каплиці висить величезний дзвін Зигмунда. Існує повір’я, що на цей дзвін можна подивитися лише один раз і загадати одне бажання, вибравши або гроші, або любов. На території замку розташований відомий Кафедральний собор святих Станіслава і Вацлава. На вході в нього висять кістки мамонта, які, за переказами, приносять щастя місту.

Цікавий факт, що на відбудову Вавеля багато коштів виділили львів’яни та жителі інших українських міст, які того часу були у складі Польщі. Спеціально навіть виділена ціла стіна з табличками, де відзначені ті, хто допомагав.

Казімєж

Єврейський квартал Казімєж — ще одне визначне місце Кракова, де багато цікавих вуличок з прекрасною архітектурою, синагогами, повно вивісок з написами на івриті і можна зустріти євреїв. Саме тут знімали легендарний фільм "Список Шиндлера" про гетто, євреїв і власника фабрики Оскара Шиндлера. У XIX столітті в Кракові побудували міські оборонні стіни і єврейський квартал став одним із районів міста. Колись у Казімежі концентрувалося духовне життя краківських євреїв. Вони молилися у шести ортодоксальних синагогах і в синагозі Темпель, крім того діяло безліч молитовних будинків. Під час Другої світової війни він сильно постраждав і його довго не відновлювали. Деякі будівлі збереглися або були відбудовані. Наприклад, синагогу Ісаака, споруджену італійськими архітекторами в XVII столітті на гроші банкіра Ісаака Якубовича, відновлено ​​в післявоєнні роки. Тут демонструють документальний фільм про історію краківських євреїв, а також проходять вечори єврейської музики, влаштовують художні виставки. У Казімежі знаходиться і чудовий храм Тіла Господнього, заснований в 1340 році самим Казимиром Великим.

Синагога Темпель

Синагога Висока

Стара синагога

Храм Тіла Господнього

Інші визначні місця Кракова

Зі Скель Твардовського відкривається чудовий вигляд на старе місто, а серед скель — дивовижне озеро. Дістатися туди можна на автобусі 114 і 128 або трамваями 18, 19, 22 до "Твардовського".

Соляні копальні Величка — ціле підземне місто, у підземеллях якого все видовбане із солі. Туристам дозволяють заглибитися аж на 2 кілометри, милуючись гротами і озерами. У шахті є каплиця із соляною скульптурою Іоана Павла II та розкішною люстрою із соляних кристалів, а також підземний санаторій.

Міський історичний музей не схожий на звичайний музей, тут зовсім не сумно. При вході — вражаюча відеопроекція з водяної пари. Замість похмурих коридорів з плакатами — справжні стіни старовинного міста, замість нудних стендів — інтерактивні екрани, замість запилених експонатів — голограми. Тут нема табличок не чіпати руками, не сідати. Хочеш стукаєш на ковальні, хочеш міряєш свій ріст оригінальним мірилом, як це робили колись, а хочеш важишся на старовинних вагах. Дізнаєшся свою вагу у камінцях, а щоб перевести її на кілограми, варто скористатися спеціальним монітором.

Парк імені польського фантаста Станістлава Лена. Особливість саду — усілякі пристрої, що демонструють закони фізики. Все можна покрутити, повертіти і зрозуміти, що таке амплітуда, акустика, резонанс тощо. Прогулянка таким парком замінює півроку вивчення фізики у школі. Пізнавально, весело й надзвичайно цікаво.

Нічний Краків

Навіть уночі Краків привітно зустрічає гостей, тисячі яскравих вогників манять нас, надаючи місту виняткової таємничості. Тут важко знайти неосвітлений куточок, лише місцями зустрічаються темні химерні провулочки. На міських вулицях, уздовж доріг і тротуарів багато вмонтованих ліхтариків. Тому якщо ви не дуже втомилися за день, не поспішайте повертатися в готель — прогуляйтеся вулицями вечірнього Старого міста і відкрийте Краків для себе з іншого боку. До пізнього вечора, а то й до ранку тут працює безліч кафе, ресторанів, клубів. Кожен знайде розваги на свій смак. Можна випити ароматної кави чи келих легкого доброго вина, перекусити смачною випічкою, сходити на диско, прогулятися містом або ж завітати до костелу на концерт класичної музики, де вечорами збираються поціновувачі мистецтва.