Dodaj firmę Zgłoś…
Menu
27 stycznia 2015

Найпоширеніші хвороби очей у дітей. Поради щодо профілактики

Зір — один із основних органів чуття. Від його гостроти залежить нормальний розвиток дитини. Саме через очі ми отримуємо 90% інформації про навколишній світ. Людське око — складний оптичний механізм, що складається із рогівки, райдужки, кришталика і скловидного тіла. До таких патологій зору як короткозорість, далекозорість, косоокість, можуть призвести найменші порушення, викликані надмірним навантаженням, спадковою схильністю, інфекцією, травмою. Щоб зберегти хороший зір необхідно регулярно відвідувати лікаря. Сучасні методи лікування дозволяють виправити патології зору без хірургічного втручання.

Офтальмологічний кабінет "Новий погляд" здійснює діагностику і лікування розладів зору, використовуючи для стимуляції зору комп’ютерні методи та сучасну апаратуру.

Спазм акомодації

Спазм акомодації — патологія зору, яку ще називають "синдром втомлених очей". Виникає внаслідок тривалих навантажень на очі, наприклад, роботи за комп’ютером чи перегляду телевізора, недостатнього освітлення робочого місця, недосипання, відсутності прогулянок на свіжому повітрі, зарядки і вправ для очей. Причиною спазму акомодації може стати незручний письмовий стіл і стілець, слабкість м’язів спини, а також шийних м’язів.

Лікування. Для усунення цієї проблеми офтальмологи призначають очні краплі, що розширюють зіниці й розслабляють циліарний м’яз. Щоб запобігти його спазму, слід регулярно виконувати спеціальні вправи для очей, приймати відповідні вітаміни, що містять лютеїн, зеаксантин, селен та інші, вести активний спосіб життя. Ще один ефективний метод лікування — спеціальні окуляри, які покращують кровопостачання у тканинах й розслаблюють циліарний м’яз.

Короткозорість (міопія)

Діти з короткозорістю, бачать об’єкти поруч чітко, а на віддалі — розмито. Короткозорість рідко зустрічається у зовсім маленьких дітей, але часто проявляється у шкільному віці. Перший і основний симптом — поступово наростаюче зниження зору. Це захворювання пов’язане із патологічним подовженням очного яблука, причиною якого є спадкова схильність і надмірне навантаження при ослабленій акомодації — здатності ока добре бачити предмети, розташовані на різних відстанях. Подібне подовження призводить до розтягування внутрішньоочних структур та їх незворотних змін.

Зорові навантаження дитини повинні дозуватися. Читати потрібно сидячи за столом при хорошому освітленні. Варто звернути увагу на тривалість перегляду телевізійних програм, а дітям до двох років взагалі не рекомендується дивитися телевізор, користуватися комп’ютером та грати у інтерактивні ігри.

Лікування. Лікування дитячої короткозорості включає різні методи функціонального впливу: заняття на певних апаратах, різні методи фізичного лікування, медикаментозні методи. При лікуванні призначають окуляри, якщо міопія слабкого і середнього ступеня — щоб дивитися вдалину, якщо високого — для постійного використання. У результаті покращується зір і фізіологічні процеси у очному яблуці, нормалізується конвергенція і акомодація. Також, застосовуються контактні лінзи.

Далекозорість, амбліопія

Здатність бачити предмети вдалині краще, ніж ті, які поруч, є нормальною для немовлят, оскільки дитина росте і очне яблуко теж формується. Приблизно до шести років зір повинен нормалізуватися.

Виявити далекозорість досить складно, початкові симптоми не викликають підозр. Щоб чітко бачити предмети, які знаходяться близько, доводиться напружувати очі. У результаті дитина відчуває втому при зорових навантаженнях, швидко втомлюється, важко зосереджується на завданнях. Далекозорість інколи призводить до зниження гостроти зору і розвитку амбліопії — порушення зору, при якому навіть в окулярах зір знижений.

Діти можуть не помічати зниження зору, тому потрібно відвідувати лікаря-офтальмолога мінімум раз на рік. Це дозволить вчасно виявити проблему і почати лікування.

Лікування. Лікування далекозорості у дітей, а також супутньої амбліопії, проводиться завдяки корекції окулярами. При далекозорості та амбліопії їх призначають для постійного носіння. Також проводяться курси апаратного лікування, що включають різні методи стимуляції зору.

Астигматизм

Астигматизм розвивається внаслідок неправильної форми рогівки. Кришталик і рогівка здорового ока мають сферичну поверхню. При астигматизмі ця сферичність порушується, як наслідок формується різна кривизна за різними напрямками. У цьому стані меридіани поверхні рогівки мають різну заломлюючу силу, тому зображення будь-якого предмета в процесі проходження променів світла через таку рогівку виходить спотвореним. Деякі частини зображення фокусуються на сітківці, інші — перед або за нею. Дитина бачить не нормальне зображення, а спотворене, в якому частина ліній чітко проглядається, а інша — розмита. Щоб зменшити навантаження на очі зорова напруга повинна чергуватися із активним відпочинком.

Лікування. При лікуванні астигматизму у дітей, використовуються методи, спрямовані на стимуляцію тих областей сітківки, які функціонально менш активні. Лікування дитячого астигматизму проводиться комплексно, використовуються різні методи фізичного, оптичного і функціонального впливу.

Косоокість

Косоокість — відхилення центральної осі ока від центру. Зазвичай вісь зміщується ближче до носа, хоча відомі й інші випадки. У дитини може спостерігатися косоокість у віці від трьох до чотирьох місяців, але якщо очі не вирівнюються, варто звернутися до лікаря-офтальмолога.

Здебільшого косоокість з’являється при зміні положення очного яблука, що призводить до неправильного функціонування очних м’язів. Око, що косить не отримує зорового сприйняття і сприймає подвійне зображення. З часом дитина ігнорує цей момент і не задіює око. В результаті воно втрачає зорову силу і розвивається слабкість зору. Косоокість може з’явитися як наслідок вроджених або придбаних патологій. Найчастіше причинами косоокості є: міопія, астигматизм або далекозорість високого чи середнього ступеня, різке погіршення зору на одному оці, стреси.

Лікування. Важливо виявити і почати лікування косоокості якомога раніше, тому що від цього залежить прогноз і можливість відновлення зору. Лікування косоокості має бути комплексним. Застосовується корекція окулярами або носіння контактних лінз, апаратні методи лікування.