Dodaj firmę Zgłoś…
Menu
12 maja 2017

Лодзька "Manufaktura" — історія однієї фабрики

У самому центрі Польщі є незвичне й досить цікаве місто Лодзь, де поруч із фабричними будівлями і прилеглими до них робітничими будинками ХIX століття знаходяться сучасні житлові будинки, а в колишніх панських маєтках розмістилися музеї, ресторани, кафе і готелі. 

Місто незвичне в першу чергу тому, що було створене на потреби розвитку промисловості, подібно як Детройт. У окремі роки за темпами розвитку капіталізму у світовому масштабі місто поступалося тільки Чикаго. Лодзь була містом великих можливостей, здебільшого для євреїв, німців, поляків і росіян, так званою землею обітованою, як тоді її ще називали у пресі. Всього за 60 років із 1850-го по 1910-й, із невеликого ремісничого поселення, що спеціалізувалося на виробництві сукна і налічувало 3 000 осіб та 700 будинків, Лодзь перетворилася на велике місто із 500 000 жителів і 14 000 будинків. На місці окремих будинків постали фабричні комплекси, а у їх фронтальних частинах прекрасні палаци і міські кам’яниці. Найвідомішим комплексом із помпезним палацом, який ще називають лодзьким Лувром була фабрика Ізраїля Познанського.

Сьогодення фабрики  торгово-розважальний комплекс "Manufaktura"

У фабричній частині тепер створено торгово-розважальний комплекс "Manufaktura", без якого важко уявити сьогоднішню Лодзь, а палац відомого фабриканта функціонує як музей. Відновлена "Manufaktura", ніби віддаючи дань славному минулому міста і фабрики щодня збирає туристів і жителів міста і відкриває перед ними сотні можливостей: розважальних, культурних і комерційних. Це особливе місце для бізнес зустрічей, укладання контрактів, святкування успішно завершених справ, шопінгу і приємного відпочинку.


"Manufaktura" — одна із найбільших торгово-розважальних площадок у Європі. На площі 27 гектарів у приміщеннях колишніх фабричних цехів і майстерень знаходиться готель і торговий центр із магазинами, книгарнями, ресторанами й кафе, більярд, боулінг, казино і паркінг. А ще алея із фонтанів, завдовжки 300 метрів, театр, 15-ти зальний кінотеатр, дитячий ігровий центр та експериментаріум, де наука є забавою і кожен може перевірити рівень свого інтелекту та протестувати почуття гумору. Для любителів активного відпочинку тут є: скейт-парк, ролердром, стіна для альпінізму, арена для лазертагу, данс-студія і фітнес-клуби.

У колишньому ткацькому корпусі — найбільшому із будинків комплексу, розташувався дизайн-готель. Історичний фасад із червоної цегли залишився майже без змін, а усередині — історичні деталі переплелися із сучасними. Це найбільший конференц-готель у регіоні, що пропонує широкий спектр можливостей для вашого заходу чи бізнес зустрічі. Величезний бальний зал потрібно побачити, щоб повірити. У andel’s by Vienna House Lodz архітектура і кухня посідають центральне місце і відзначені численними нагородами. 

Готель "andel's by Vienna House Lodz"

Музей мистецтва ms2 

Частину старої ткальні зайняв музей мистецтва. ms2 — це передусім місце експериментальної праці із колекціями мистецтва XX і XIX століття. Унікальні зібрання презентовані на поверхні понад 3000 кв. м.  Відрізняється навіть спосіб презентації — мистецькі об’єкти не розміщені на одній осі часу. Хронологію замінили групи понять, завдяки яким витвори відображають послання, істотні для нас у цей конкретний момент і саме в цьому місці. 600 кв. м поверхні займають тимчасові виставки. Інші приміщення призначені на навчальні заходи, перформанс, зустрічі із митцями та покази фільмів. Музей запрошує людей мистецтва, дизайнерів та архітекторів до творення проектів, основою яких є концепція будинку ms2.   

Готель "andel’s by Vienna House Lodz"

Готель "andel’s by Vienna House Lodz"

Познайомитися детальніше із історією текстильної імперії Ізраїля Познанського можна у музеї фабрики, де ви побачите оригінальні схеми й етапи виробництва тканин. Найяскравіші ж експонати виставки — діючі ткацькі верстати, яким уже понад 120 років.

Текстильна імперія Ізраїля Познанського

За часів свого розквіту, фабрика Ізраїля Познанського здобула славу найбільшого текстильного підприємства в Європі.

Її історія розпочалася у першій половині XIX століття, коли в 1872 році, на вулиці Огродовій, 17, з’явився перший корпус фабрики. Поступово вона стала абсолютно незалежним підприємством. Сировина проходила повний цикл обробки — від створення пряжі до фарбування готової тканини, а з часом налагодилося й виробництво обладнання. Цікаво, що навіть цегла для будівництва була власного виробництва, а щоб запобігти її розкраданню, цеглини робили трохи більшого розміру, ніж зазвичай.

Фабричний комплекс був величезним, у ньому знаходилися ткацька, прядильна, фарбувальна, оздоблювальна і слюсарна майстерні, відділення ремонту і будівництва машин, паровозне й пожежне депо, газовий завод, ливарня, склади. Поряд із фабрикою — будинки для робітників, їдальня, лікарня, церква, і розкішний палац власника. Завдяки такому "місту у місті" Ізраїль Познанський став одним із текстильних королів Лодзі.

Палац Ізраїля Познанського

У 1877 році, під час процвітання текстильної промисловості, Ізраїль Познанський придбав будинок і землі поруч із власною фабрикою і вирішив побудувати маєток. Архітектор, Хіларі Маєвський, намагався створити особливий, не схожий на всі інші палаци — так з’явилася унікальна перлина Лодзі, яку місцеві називають польським чи лодзьким Лувром.

Палац у стилі бароко прикрашають скульптури, бальна зала, їдальня і більярдна кімната, оздоблені ліпниною і мармуром, на стінах — дерев’яні панелі з вбудованими шафами, картини і позолота. Насичені кольори горіхового дерева, коштовні вітражі, візерунки й розписи зачаровують красою. Після реконструкції палацу, в 1975 році, тут відкрився музей історії міста. Відвідувачі можуть побачити вишукані меблі, картини, фотографії, документи й інші експонати присвячені знаменитим громадянам міста: архітекторам, художникам, промисловцям, а також прогулятися красивим садом.