Dodaj firmę Zgłoś…
Menu
14 sierpnia 2015

Дух древнього Луцька

Луцьк — древнє місто із цікавою історичною спадщиною. Вперше про нього згадується у 1085 році в Іпатіївському літописі, коли місто опинилося в центрі міжусобної війни нащадків Ярослава Мудрого. Засновано Луцьк ще раніше — за припущенням археологів приблизно у 1000 році.

Назва міста — Лучеськ, як його раніше називали, вірогідно пов’язана з географічним розташуванням на повороті (луці) річки Стир, завдяки якому місто мало величезний оборонний потенціал. Щоб захиститися від нападу полків Юрія Долгорукого, татаро-монгольських навал і атак хана Куремси його укріплювали потужними фортифікаціями.

Зміцнення позиції Луцька як столиці Волинської землі тісно пов’язане з князюванням Любарта у другій половині ХІV ст. Саме він розпочав заміну дерев’яних укріплень замку на цегляні. Любарт, одружившись на місцевій княжні, став справжнім захисником Волині. За його правління у Луцькому замку зосередились усі органи влади.

З часом Луцький замок втрачає значення оборонної споруди, однак місто все ж залишається світською і культурною столицею Волинського регіону. Через велику кількість сакральних споруд різних релігій і конфесій його називали "Римом Волині".

Сучасний Луцьк зберіг дух старовини, доповнивши його новітніми благами суспільства. У свій час тут проживали різні народи: поляки, литовці, вірмени, євреї, караїми, німці, чехи, тому місто увібрало звичаї різних культур та їх архітектуру. Спокійний ритм життя і затишок вулиць, красиві кав’ярні, фестивальне життя — манять романтиків і митців з усіх куточків України.

Культові споруди

Замок Любарта вже давно неофіційний символ Луцька. Збудували його десь на початку 1100-х років з дерева, а у 1340–1350-х роках реконструювали в цеглі. Спочатку спорудили половину тієї вежі, що зараз називається В’їзною, і частину стіни. Готична архітектура замку подібна до стилістики замків Східної Європи того часу. Луцький замок дуже схожий на замок у Черську, в Мазовецькому воєводстві Республіки Польща.

Вежа Чарторийських і залишки Окольного замку, XVI ст.

Оборонна вежа Чарторийських у Луцьку, а також фрагмент фортечної стіни — останні залишки укріплень Окольного замку, що посилював Верхній замок з двох боків. Зі східної, південної і західної сторін замок захищала кам’яна стіна, яка мала чотири вежі.

Сьогодні вежа примикає до будівлі монастиря єзуїтів, оглянути її можна лише з вулиці Драгоманова.

Будинок Фальчевського (Пузини), 1545–1546 рр.

Будинок розташований у рові замку біля В’їзної вежі і є рідкісним зразком української житлової архітектури XVI ст. Перший його власник — Луцький православний єпископ А. Пузина, потім будинок перейшов Гулевичам. Перебудовали його на початку ХХ ст. (вул. Кафедральна, 23).

Кафедральний собор Святих Апостолів Петра і Павла з монастирем єзуїтів і таємничими підземеллями датується 1639 р. Над його створенням працював архітектор Джакомо Бріано. Задумувався храм як єзуїтський монастирський костел, але після пожежі кафедрального костелу Святої Трійці у 1781 р. сюди перенесли кафедру католицького єпископа. Нині — це діючий кафедральний собор римо-католицької церкви.

Будинок Фальчевського (Пузини)

Кафедральний собор Святих Апостолів Петра і Павла

Комплекс монастиря та костелу Св. Хреста бернардинів (Свято-Троїцький кафедральний собор), 1752–1755 рр., архітектор Павло Гижицький. Зведений як монастирський костел Святого Хреста при монастирі бернардинців. Потім його перебудували у православну церкву, а зараз це кафедральний собор УПЦ Київського Патріархату (пл. Театральна).

Синагога, 1626–1629 рр. — пам’ятка архітектури національного значення. Початково споруда входила в оборонну систему Луцька, а у 1981 р. її відреставрували (вул. Данила Галицького, 33).

Свято-Троїцький кафедральний собор

Синагога

Лютеранська кірха, поч. XX ст., зведена у неоготичному стилі на фундаментах Кармелітського монастиря. Нині тут діє баптистська церква.

Вірменська церква збудована у 1427 році. Знаходилася на вулиці Вірменській в центрі вірменського кварталу, недалеко від майдану Ринок. Поруч із храмом був монастир, шпиталь і цвинтар, який тісно межував із територією фарного костелу Святого Якуба. Наприкінці XVIII ст. занепав разом із вірменською громадою Луцька. У 1845 згорів і близько 100 років простояв руїною. У 1954 році його пристосували під житло, так використовується і досі.

Покровська церква, збудована в середині XVII ст. і реконструйована у 1873–1876 рр. Тут знаходилась ікона Волинської Богоматері — шедевр мистецтва XIII–XIV ст. (нині зберігається в Національному художньому музеї у Києві). Колись храм був кафедральною уніатською церквою, тепер — кафедральний собор УПЦ Московського Патріархату (вул. Данила Галицького, 12).

Лютеранська кірха

Покровська церква

Архітектурний комплекс Луцького братства, 1634 р. Існувало тут Луцьке хрестовоздвиженське братство. В 1702 р. у церковній крипті був похований поет Данило Братковський. У результаті невдалої реставрації 2008–2010 рр. первинний вигляд та стиль храму було спотворено (вул. Данила Галицького, 2).

Домініканський монастирзаснований у 1390 р. королем Ягайлом, а в 1847 р. ліквідований російським царським режимом. Тепер тут духовна семінарія УПЦ МП (вул. Драгоманова).

Монастир шариток розміщувався у колишніх кафедральних спорудах костелу Святої Трійці. Шаритки діяли в Луцьку у XIX столітті. Нині приміщення займає курія Луцької римо-католицької єпархії та резиденція Луцького єпископа (вул. Кафедральна, 17-19).

Монастир бригідок, 1624 р. Зведений у стилі бароко на місці палацу Радзивіллів. У 1846 р. монастир був зачинений, а в 1890-х у його приміщенні облаштували в'язницю, а потім (1960) музичне училище. Зараз тут чоловічий православний монастир УПЦ КП (вул. Кафедральна, 16).

Домініканський монастир

Монастир бригідок

Будинок з химерами — це справжній дім, у якому живе скульптор Микола Головань. Він понад 30 років оздоблює свою оселю різноманітними статуями, тому ззовні будинок нагадує старовинний музей. Митець не любить, коли його дім називають Будинком з химерами, сам він зве його Вернісажем скульптора. Господар дозволяє усім охочим любуватися його творіннями і фотографуватися.

Будинок з химерами

Будинок з химерами

Музеї, галереї

Луцькі музеї це гордість не лише міста, а й всієї України. Окрім краєзнавчого музею, що повідає про історію Луцька та Волинського краю в цілому, можете відвідати інші цікаві й унікальні місця.

Аптека-музей

Художній музей

Музей Лесі Українки

Підземний Луцьк

Перекази про підземне місто страшать не лише приїжджих, а й місцевих жителів. Як свідчать розповіді, підземні ходи під Луцьком колись з’єднували старе місто із Шепельським і Жидичинським городищами, Олицьким замком та іншими укріпленнями.

Мало не під кожною історичною будівлею Луцька вириті підвали, глибиною у кілька поверхів.

Наймістичнішими підземеллями України вважаються ті, що знаходяться під Кафедральним собором Святих Апостолів Петра і Павла, криптою Хрестовоздвиженської церкви, архітектурними залишками церкви Іоанна Богослова, що на території Луцького замку.

Підземелля Луцького замку

Залишки церкви Івана Богослова

Підземелля під костелом єзуїтів

Підземний коридор  під костелом єзуїтів

Гробниця Магдалини Тализіної

Кафе та кав’ярні

Оглянувши історичні місця Луцька, варто відпочити і без поспіху осмислити побачене. У центрі міста Вас привітно зустрінуть затишні кав'ярні і кафе, де можна перекусити й насолодитися ароматною кавою з ексклюзивними солодощами.

Влітку на вас чекають літні майданчики, оздоблених зі смаком: живими квітами, кольоровими роверами й іншими декорами.

Одна з найвідоміших кав’ярень — Чоколядова кав’ярня "Золотий дукат". Тут пропонують фрешкаву, карпатські чаї, шоколад, десерти, морозиво, фірмову випічку.

Обов’язково відвідайте Львівську майстерню шоколаду, що у Луцьку. Така солодка зупинка надасть вам енергії на подальші мандри, також зможете придбати шоколадні сувеніри для друзів.

Європейське кафе-кондитерська "CARAMEL CAFE" пригостить ексклюзивними солодощами: смачними авторськими тортами, десертами, шоколадними цукерками ручної роботи, запашною домашньою випічкою, круасанами. Також тут можна смачно поснідати чи забігти на ланч.

Невимушена і романтична атмосфера панує у кав’ярні "ROSE CAFE". Тут пропонують по-особливому смачну каву "DANESI".

Любителям корисної і здорової їжі, варто завітати у вегетеріанське кафе "Намасте". Назва закладу — індійське слово, що означає "божественне в мені, вітає божественне в тобі". У закладі скуштуєте смачні вегетеріанські страви, справжні індійські солодощі (ладду, бурфі, халаву, сандешстрави) та вип’єте трав’яного чаю або молочного лассі.

Фестивалі

Якщо ви любите творчість у всіх її проявах, Луцьк запрошує на фестивалі різноманітних напрямків. Саме тут збирається культурна еліта: музиканти, художники, танцюристи, рукодільники, історики й інші умільці аби представити свої здобутки, підтримати українську культуру і розважити глядачів. Обирайте на свій смак:

Фестиваль "Бандерштат"

Фестиваль "Бандерштат"

Фестиваль "Бандерштат"

А якщо ви вирішили зупинитися у Луцьку на кілька днів, в нагоді стануть готелі міста:

Готель Україна

Готель "Срібні лелеки"

Готель"Залєскі"

Хостел "Sofa"